SERIÁL: Specializace Karlovarského kraje -> #6 Energetika, využití OZE, recyklace

17. 6. 2019
Víte, čím je výjimečný Karlovarský kraj v energetice a recyklaci? Sledujte náš seriál článků, v rámci kterého vám představujeme nejdůležitější průmyslová odvětví Karlovarského kraje…

Těžba hnědého uhlí je pravděpodobně to první, co každého v souvislosti s energetikou Karlovarského kraje napadne. Těžba zaměstnává přibližně 3000 obyvatel regionu. Její útlum vede k postupné restrukturalizaci ekonomiky kraje, která přinese příležitosti nejen pro inovace. Velkou příležitostí je zapojení České republiky do Platformy pro uhelné regiony, kterou založila v roce 2018 Evropská komise. Platforma by měla disponovat fondem ve výši 4,8 mld. EUR na sedm let, který by měl podpořit transformaci a modernizaci ekonomiky.

Uhlí ale není v kraji jediným zdrojem energie. Věděli jste například, že výkon větrných elektráren instalovaných v Karlovarském kraji je druhý nejvyšší v rámci celé ČR? Další elektrárny navíc v současnosti přibývají. V kraji se také nachází firmy, které se zabývají vývojem turbín pro vodovodní elektrárny.

Doména specializace Energetika a využití obnovitelných zdrojů energie je také zaměřena na pokročilé techniky recyklace. V Karlovarském kraji působí přibližně 70 firem zabývajících se recyklací, odstraňováním odpadů a jejich dalším využitím. Recyklovaných produktů je celá řada. V našem kraji tak například nalezneme největšího výrobce papírové lepenky v České republice. Významné jsou také produkty z recyklovaných pneumatik, které slouží jako doplňky pro dětská hřiště, výplň do protihlukových stěn nebo jako antivibrační rohože tlumící otřesy kolejových vozidel.

SERIÁL: Specializace Karlovarského kraje -> #6 Energetika,  využití OZE,  recyklace
Všechny aktuality
Vize

„Karlovarský kraj – kraj vstřícný inovacím, podnikavosti a mezinárodní spolupráci, který kreativně rozvíjí místní lidský potenciál, znalosti a hospodářské tradice.“